Tolm ja sodi rikkusid arvuti: kuidas sellist jama tulevikus vältida?

Tolm ja sodi rikkusid arvuti: kuidas sellist jama tulevikus vältida? 

Korralik arvuti on omaette väljaminek ja seetõttu on kasulik seda võimalikult hästi hoida. Õigeaegne hooldus aitab ennetada suuremaid hädasid ja pikendab märkimisväärselt seadme eluiga, olgu tegu Apple’i või mõne muu margiga. 

Peamiseks mureks on seadme sisemusse sattuvad tolm ja sodi, mis hakkavad ummistama jahutit, kaasa arvatud nendel mudelitel, millel ventilaator puudub. Selle tagajärjel võib arvuti pikapeale üle kuumenema hakata ja seadme eluiga väheneb. 

Muu seadmesse sattunud prügi, näiteks liiv ja teised väikesed osakesed, võivad komponentide vahel hõõrdumist tekitades samuti arvuti töökorda halvendada ja emaplaadile sattudes halvemal juhul selle täielikult ära rikkuda.

Ka tarkvara vajab hoolt

Peale tehnika vajab hoolt ka tarkvara. Alati tuleb ära teha kõik tarkvarauuendused (Õunamenüü – System Preferences – Software Update). Enamik kasutajaid viiruse- ja pahavara tõrjeks eraldi programme ei paigalda, seetõttu on tarkvarauuenduste tegemine eriti oluline, kuna sealt tulevad ka turvauuendused. 

Hoolimata uuendustest vajab tarkvara ikka hooldamist, eriti siis, kui Maci arvuteid on olnud mitu ja andmeid on üle kantud ühest arvutist teise. Programmides võivad tekkida konfliktid ja ajapikku salvestub vanu andmeid ka puhvermällu, mis hakkab mäluseadme vaba mahtu vähendama. 

Kuidas hooldus käib?

iDeali hooldussalongides võtab tehnik arvuti korpuse lahti ja paneb selle esiteks spetsiaalsesse alarõhuga kappi, kus tolm ja muud väiksemad osakesed lahti puhutakse ja ära imetakse. Seejärel käiakse seade üle antistaatilise tolmuimejaga, mis eemaldab ka raskemad osakesed. Lisaks veendutakse, et seadme pehme pinnaga aku poleks prügikübemetest kahjustatud. Korralise hoolduse käigus tehakse arvutile ka väline puhastus, mille järgselt näeb seade välja nagu uus. 

Omaette protseduurid on ka tarkvarahoolduses. Kui arvuti kasutaja on välja toonud mõne spetsiifilisema probleemi, uuritakse esiteks seda. Seejärel tehakse arvutile pahavara skaneering, kustutatakse puhverfailid ja tehakse aku ning riistvara seisukorrale diagnostika. 

Probleemide ennetamiseks peaks arvuti käima hoolduses soovitatavalt kaks, minimaalselt üks kord aastas. Kindlasti peaks hooldusesse pöörduma aga kohe, kui arvuti teeb tavapärasest rohkem häält, läheb kuumaks või on muutunud aeglaseks.

Kuigi reeglina tuleb seade tagasi samade programmide ja failidega nagu hooldusesse viies, tasub enne protseduuri andmed igaks juhuks ka välisele kõvakettale kopeerida. Nii jäävad vähemalt andmed alles ka siis, kui arvuti peaks kaduma või sellel tekib tõsine rike. Soovi korral aidatakse tagavarakoopia teha ka hooldussalongis. 

Hooldussalongid Tallinnas ja Tartus

iDeali hooldussalongid asuvad nii Tallinnas kui Tartus (leia endale lähim hoolduskeskus siit: https://www.ideal.ee/hooldus).  Lisaks arvutihooldusele saab iDealis broneerida nii iPhone’i kiire ekraanivahetuse kui akuvahetuse. Samuti antakse abi muude probleemide korral, mis võivad nii iPhone’idel kui Maci arvutitel ilmneda: diagnostika käigus selgub, milles asi ja kuidas seda parandada. Ka siis, kui seadmega on juhtunud õnnetus, mida katab kindlustus, saab abi hooldussalongist. Iseenesestmõistetavalt saab sealt nõu ja abi uute seadmete soetamisel, olgu selleks arvuti, telefon, lisavarustus või Apple’i Homekiti nutikodu lahenduste hulka kuuluvad seadmed. Kui broneerida aeg iDeal hoolduse kodulehel, saab arvuti reeglina tagasi juba kahe-kolme tunni jooksul pärast hooldusesse viimist.